Informational Site NetworkInformational Site Network
Privacy
 

Feeding Farm Animals

1/2 Pounds Gain In Weight Per Day
10 Cents A Hundred For Crushing And The Hauling
3/4 To 1 Pound Of Rolled Barley Or Corn For Each 100 Pounds Live Weight
Alfalfa Grinding
Balanced Rations
Barley For Hay Feeding
Best Breed Of Hogs
Brewer's Grains For Cows
Chopping Hay For Horses
Concentrates And Corn Stalks
Concentrates With Alfalfa
Cutting Corn For Silage
Diameter Height Capacity Diameter Height Capacity
Dry Sorghum Fodder
Essex Rape Or Kale

More from Feeding Farm Animals

One Thousand Questions In California Agriculture Answereds


- If Your Land Needs It At All
18 To 20 Inches Above The Ground
4 Ounces Olive Oil She Will Recover After Parturition
50 Per Cent Was White While The Balance Was Yellow And Went To The Top
5:30 P M Being Fed At 7 A M?
A Dry Mash
A Free Martin
A Mangy Cow
A Neck-swelling
A Point On Mating
A Sterile Cow
A Summer Hay Crop
A Wrong Idea Of Inter-planting
Abnormal Thirst Of Horse



Alfalfa Grinding








Is the curing of alfalfa for grinding different from ordinary; has it to
be chopped before grinding, and what is the cost of grinding?

Alfalfa hay should be cut when the very first blossoms commence to
appear. At this point the plant contains the greatest amount of protein;
from that time on until seed time, the protein diminishes and fiber
increases. To make meal, hay should be well cured, have gone through the
sweat, and should be dry, or as near dry as possible. It mills easier
when dry and makes a finer product. It should be cured so as to retain
the green color. To grind it, it is not necessary to cut it before
grinding, it mills better if ground just as it comes from the stack. The
cost of milling hay varies with the size of the machine, condition of
hay, whether dry or damp, or whether tough or tender. With larger plants
of a capacity of four to five tons per hour, it costs about 45 cents a
ton to put it in the sack, exclusive of the cost of sacks; and with
smaller, it runs from that on up to $1 to $2 per ton.





Next: Feeding Calves

Previous: Storing Cut Alfalfa Hay



Add to del.icio.us Add to Reddit Add to Digg Add to Del.icio.us Add to Google Add to Twitter Add to Stumble Upon
Add to Informational Site Network
Report
Privacy
SHAREADD TO EBOOK


Viewed 534